BRATKI – jak je uprawiać, by kwitły długo i obficie?

BRATKI – jak je uprawiać, by kwitły długo i obficie?

Gdy w sklepach ogrodniczych zaczynają pojawiać się bratki, to znak, że wiosna nadchodzi wielkimi krokami. Jak pielęgnować te piękne wielobarwne kwiaty, by kwitły na naszych balkonach, tarasach oraz w ogrodach jak najdłużej? Poznajcie podstawowe zasady uprawy bratków.

Bratki – podstawowe informacje

Bratek to potoczna nazwa rośliny o nazwie fiołek (Viola) z rodziny fiołkowatych. Roślina powstała przez skrzyżowanie ze sobą dziko rosnących fiołków m.in. fiołka trójbarwnego, fiołka żółtego i fiołka rogatego w XIX wieku. Obecnie na rynku istnieje bardzo dużo odmian bratka ogrodowego, które różnią się miedzy sobą kolorem, pokrojem oraz kształtem kwiatostanu. 

Wiecie, że bratki kiedyś były nazywane macoszkami? Kwiat bratka składa się z pięciu płatków. Dolny płatek, który jest największy, najstrojniejszy i najbardziej kolorowy żartobliwie nazywa się macochą. Po obu stronach macochy są nieco mniejsze płatki zwane córkami. Dwa najmniejsze płatki na samej górze, które są najmniej kolorowe zwane są kopciuszkami. Stąd właśnie pochodzi (kiedyś znana) nazwa bratków – macoszki.

Czy bratki są wieloletnie? Nie, są to rośliny dwuletnie. W pierwszym roku tworzą rozetę liściową, a dopiero w drugim roku obficie kwitną.

Bratki ogrodowe – uprawa

Bratki można sadzić niemal wszędzie, w doniczce lub w ogrodzie nie są trudne w uprawie. Te piękne kwiaty najlepiej będą rosły w przepuszczalnej oraz żyznej ziemi o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Lubią miejsca słoneczne i lekko zacienione. Na dodatek są odporne na chłód więc przymrozki im nie zaszkodzą.

Bratki wymagają stałej wilgotności, ale nie lubią zalewania. Odpowiednie nawodnienie jest niezwykle ważną kwestią, gdyż nawet niewielkie przesuszenie podłoża może doprowadzić do pogorszenia kondycji roślin. Idealną porą na podlewanie kwiatów jest ranek lub wieczór. Podlewając rośliny należy unikać w miarę możliwości moczenia liści, gdyż może to przyczynić się do powstawania chorób (np. mączniaka).

Jeżeli chcemy przedłużyć kwitnienie bratków należy je zasilać nawozami do roślin kwitnących, bogatych w fosfor i potas raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Warto również usuwać przekwitające kwiaty, dzięki temu roślina będzie wytwarzać nowe pąki kwiatowe.

Scroll to Top

Nasza strona używa plików cookie dla poprawy funkcjonowania witryny. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na pliki cookie. Polityka Prywatności